تلفن : 88420878| ایمیل : info@rosoobgir.com

روش شستشوی ممبران در آب شیرین کن اسمز معکوس -مواد شستشوی ممبران-اسید شویی ممبران

شرکت مهندسی آتیه انرژی تولیدکننده پکیج های تصفیه آب وتصفیه فاضلاب و ارئه دهنده مواد شستشوی ممبران با کیفیت عالی و خوب


تلفن:02188420878     

مواد شستشوی ممبران سه دسته اند :

الف : مواد اسیدی

ب: مواد قلیایی

ج: مواد دجرنت جهت حذف آلودگی میکروبی از روی سطح ممبران

 

در باره مواد شستشوی ممبران در سیستم اسمز معکوس ذکر نکاتی لازم به ذکر است

شستشوی ممبران ها در آب شیرین کن های اسمز معکوس بطور اختصار CIP ، عملیات CIP نامیده می شود (CIP مخفف Clean In Place می باشد).

هنگامی واحد RO نیازمند CIP است که ظرفیت آبدهی 10-15 کاهش پیدا کرده و یا DP (تفاضل فشار آب قبل و بعد از ممبران ) به بیش از 4-5 بار افزایش یابد و یا با افزایش یکباره EC مشاهده گردد. . در اینصورت سیستم نیازمند CIP می باشد ، گرچه لازم است قبل از انجام CIP ، کاهش دما ، میزان تزریق مواد بهسازی آب ، سلامت فیلتر کارتریج ها و سایر تجهیزات و پارامترها کنترل گردد.

 

در حالت عادی چنانچه سیستم RO بدون هرگونه تغییر حاد پارامترهای فوق در حال بهره برداری باشد ، نیز توصیه میگردد در فاصله زمانی 3 ماه یکبار ، CIP ملایم صورت پذیرد.

بر اساس منابع شرکت های سازنده ممبران ، مواد شیمیایی جهت CIP پیشنهاد میگردد ، گرچه مواد توصیه شده توانایی شستشوی ممبران ها را دارند لیکن ، مواد مذکور برای آب های نرمال پیشنهاد شده و برای آب هایی با آلودگی های گسترده ممکن است کارایی 100% نداشته باشند.

گرچه عوامل رسوبگزار بر پایه کاتیون ها نظیر یون کلسیم ، منیزیم ، آهن وسایر فلزات متداول و همچنین آنیون های سولفات و کربنات ، رسوب های عمومی در ممبران ها می باشند ، لیکن با توجه به نفوذ پساب های صنعتی به آب های سطحی و حضور ترکیبات آلی و برداشت از آب های آلوده ( Intake) برخی ترکیبات غیرمحلول و پیچیده (Complex ) در ممبران ها ایجاد نموده که به با مواد شیمیایی مرسوم قابل شستشوی کامل نمی باشند.

از طرف دیگر ورود باکتری ها به سیستم RO و رشد توده های باکتریایی بدلیل وجود محیط مناسب رشد و تکثیر باکتری ها ، ایجاد Biofouling ها شدید در ممبران ها نموده که با عملیات CIP با کمک ترکیبات اسیدی و قلیایی عمومی ، بطور کامل قابل شستو نیستند و لازم است از مواد ضد باکتری کش (بایوساید) استفاده نمود.

نکته بسیار مهم و قابل توجه در فرآیند CIP آن است که باید دقت داشت کلیه مواد شیمیایی مورد استفاده غیر اکسید کننده و باعث آسیب به ممبران ها نگردد.

لذا کنترل pH و غلظت مواد مورد مصرف در بهینه سازی اثرگزاری بر رسوبات و کاهش اثرات تخریبی بر ممبران و پرشر وسل ها بسیار حائز اهمیت است.

بطور مثال استفاده از مواد قلیایی قوی در CIP باعث آسیب به سطح داخلی پرشر وسل های FRP شده و با از بین بردن ماتریس پلس استز یا اپوکسی سازنده پرشر وسل ها ، الیاف شیشه آزاد شده که خود باعث ایجاد گرفتگی و آسیب به ممبران ها می گردند.

الیاف مذکور در دهانه ممبران ها تجمع یافته و باعث گرفتگی فیلترها می شوند.

گاهی این الیاف به اشتباه به عنوان الیاف تخریب شده فیلتر کارتریج فرض می گردد و با تعویض مدلهای گوناگون فیلتر کارتریج سعی بر رفع این مشکل می نمایند ، چراکه در اغلب موارد ممبران ها از درون پرشروسل ها خارج نمی شوند و این معضل فقط هنگام تعویض ممبرانه ها قابل مشاهده می باشد .

برای اطمینان از شستشوی کامل ممبران ها ، استفاده از مواد شیمیایی مناسب و بدون ایجاد آسیب به تجهیزات RO توصیه میشود.

در انتخاب مواد شستشوی ممبران باید دقت کرد زیرا منافذ ممبران فوق العاده ریز هستند

 

 

و زمانی نیاز به شستشو دارند که تی دی اس بالا رفته است

در نتیجه مواد شستشوی ممبران ابتدا محیط را اسیدی میکند تا کامل رسوبات  برداشته شوند و بعد توسط مواد قلیایی کمک میکنیم تا فضای ممبران به حالت ابتدایی خود بازگردد

 

در آب شیرین کن  اسمز معکوس باید دقت کنیم که که کیفیت مواد شستشوی ممبران بالا باشد

 

| آب شیرین کن های اسمزمعکوس | آب شیرین کن | اسمزمعکوس |
| آب شیرین کن های اسمزمعکوس | آب شیرین کن | اسمزمعکوس |

 

رسوب زدای الکترونیکی

رسوبزدای الکترونیکی - آب شیرین کن صنعتی


تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد...
 آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

از جمله کاربردهای آب شیرین کن صنعتی تهیه آب صنعتی دربویلرها،کولینگ تاوروکلیه سیستم های حرارتی وبرودتی...
سوپر جاذب صنعتی

سوپر جاذب کشاورزی

عمل جذب و انتقال آب به ریشه بار ها به وسیله سوپر جاذب انجام می شود...