تلفن : 88420878| ایمیل : info@rosoobgir.com

دستگاههای تصفیه آب به روش اسمز معکوس

اسمز معکوس REVERSE OSMOSIS

اگر ما بین دو محلول که غلضتهای مختلفی داردغشا نیمه تراوا قرار بگیرد قسمتی  از حلال از یک سوی غشاء به سمت  دیگر جابجا می گردد . سمت  طبیعی حرکت به صورتی می باشد که محلول غلیظ تر رقیق می شود بعد ازآن  آب خالص از غشای نیمه تراوا عبور می کند و داخل  آب شور می گردد. درصورتکیه  به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود در آن صورت سطح آب نمک آن از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت . این اختلاف سطح بوجود آمده در دو طرف غشاء را فشار اسمزی گویند .

اما در اسمز معکوس آب توسط پمپ به داخل محفظه ای که دارای غشای نیمه تراوا باشد رانده می شود و چون ناخالصی ها قادر به عبور از غشا نیستند از اینرو در یک طرف غشاء آب تقریباً خالص و در طرف دیگر آن آب تغلیظ شده از ناخالصی ها وجود خواهد شد . این فرآیند برای تهیه آب آشامیدنی از آبهایی که حاوی املاح معدنی زیاد و ناخالصی های آلی می باشند بسیار مناسب بوده و حتی قادر خواهد بود از آبهایی با TDS بالا مانند دریا که حدود ( 50000 PPM ) می باشد نیز آب آشامیدنی تهیه نماید . روش اسمز معکوس قادر به جداسازی مواد غیر آلی حل شده ، مواد آلی حل شده و حتی ویروسها و باکتریها می باشد .

اسمز معکوس در صنایع غذایی ، تولید آب میوه ها ، صنایع داروسازی ،کارواش و غیره مورد استفاده قرار می گیرند . قلب یک دستگاه ، غشاء آن می باشد که ممبران نامیده می شود . ممبران ها معمولا از استات سلولز پلی آمید پلی فنیل اکسید و غیره تهیه می شود . غشاء انتخاب شده برای اسمز معکوس باید ویژگی های خاص داشته باشد . مثلاً در برابر مواد شیمیایی یا بیولوژیکی مقاوم بوده و قدرت تحمل فشار اعمال شده را داشته باشد و از همه مهمتر در برابر تغییرات مقاوم باشد . بدلیل اهمیت بسیار غشاء جهت افزایش عمر ممبران تمهیداتی جهت پیش تصفیه باید اعمال گردد .

پیش تصفیه ها شامل فیلتر شنی , فیلتر میکرونی کربن اکتیو و سختی گیر می باشد . علاوه بر تصفیه مقدماتی لازم برای هر نوع اسمز معکوس برای جلوگیری از آلودگی غشاء گاهی تصفیه مقدماتی ویژه برای نوع بخصوصی از غشاء هم لازم می شود . مثلاً اگر آب کلر داشته باشد جهت رفع این مشکل باید از یک غشاء پلی آمیدی استفاده نموده و یا جهت تنظیم آب ورودی برای جلوگیری از هیدرولیز، غشاء از جنس استات سلولز ضروری می باشد .

دستگاههای تصفیه آب به روش اسمز معکوس به دو صورت صنعتی و خانگی طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند :

1- دستگاههای RO خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینک آشپزخانه و قابلیت نصب به شبکه توزیع آب شهری را دارد وکلیه املاح مضر و ناخالصی ها را از آب شهری حذف نموده و با استفاده از یک شیر خروجی مجزا آب سالم را در تمامی اوقات در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

2- دستگاههای RO صنعتی

معمولاً این دستگاهها برای حجم های بیش از 6 m³/day در نظر گرفته می شود و راندمان تصفیه در حدود 98% می باشد . بنابر این آب خروجی تقریباً عاری از املاح می باشد . انتخاب دستگاه مناسب بستگی به فاکتورهای زیادی از جمله TDS آب ورودی ، دبی آب و فراوانی و ارزانی و .... دارد.

r.o.3

دستگاه RO از بخش های زیر تشکیل شده است .

1-2) شاسی استقرار

2-2) پمپ تحت فشار

2-3) ممبران

2-4) لوازم اندازه گیری و ابزار دقیق

معمولاً ابعاد ممبرانها بصورت صنعتی در اندازه های 4 و 8 اینچ موجود می باشد .

از پیش تصفیه ها نیز جهت افزایش طول عمر ممبرانها و افزایش کیفیت آب تولیدی استفاده می شود . نظیر سختی گیر ، فیلترهای سیلیسی و فیلترهای کربن اکتیو .

جهت کسب اطلاعات بیشتر ودریافت کاتالوگ باتلفن های شرکت آتیه انرژی تلاش ،تماس بگیرید


تلفن:88861438-88861439

همراه:09121151137

 

 


 

| اسمزمعکوس | دستگاههای تصفیه آب |
| اسمزمعکوس | دستگاههای تصفیه آب |

رسوب زدای الکترونیکی

رسوبزدای الکترونیکی - آب شیرین کن صنعتی


تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد...
 آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

از جمله کاربردهای آب شیرین کن صنعتی تهیه آب صنعتی دربویلرها،کولینگ تاوروکلیه سیستم های حرارتی وبرودتی...
سوپر جاذب صنعتی

سوپر جاذب کشاورزی

عمل جذب و انتقال آب به ریشه بار ها به وسیله سوپر جاذب انجام می شود...