تلفن : 88420878| ایمیل : info@rosoobgir.com

اجرای 55 پروژه آب شیرین کن و تصفیه خانه در کشور

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: هم اکنون 55 پروژه احداث آب شیرین کن و تصفیه خانه با مجموع سرمایه گذاری به ارزش 11 هزار میلیارد ریال به روش BOO (ساخت، تملک، بهره برداری) و BOT (ساخت، بهره برداری، انتقال) در کشور حال انجام است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حمیدرضا جانباز" در آیین "مبادله رسمی قراردادهای مشارکتی بخش خصوصی در احداث تاسیسات آب و فاضلاب"، اظهار داشت: در زمان کنونی، یکهزار و 550 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای فاضلاب تهران در حال عرضه بوده و اتفاق خوبی نیز در اجرای طرح های BOO و BOT افتاده است.
وی با بیان اینکه از سال 86 تاکنون ریالی از منابع دولت برای احداث آب شیرین کن ها هزینه نشده است، گفت: در سال 1369 قانون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب مبتنی بر استفاده هرچه بیشتر از پتانسیل بخش خصوصی شکل گرفت و هدف از آن ایجاد شرکت های مستقل مبتنی بر منابع خودگردان بود و در زمان کنونی در مرحله خوبی از اجرای این قانون هستیم.
وی ادامه داد: هدف گذاری این است که اتکا به منابع دولت به حداقل برسد.
وی تصریح کرد: نخستین و بیشترین استفاده از تسهیلات بانک جهانی، بزرگترین پروژه ظرفیت - تجارت به دست آمده از تسهیلات بانک جهانی و بیشترین تسهیلات مصوب (650 هزار یورو) از بانک توسعه اسلامی به بخش آب و فاضلاب کشور اختصاص دارد.
وی اضافه کرد: نخستین تسهیلات بانک توسعه اکو نیز مربوط به بخش آبفاست و پنج پروژه فاینانس بزرگ با اعتبار بیش از 400 میلیون یورو هدف گذاری شده است.
وی ادامه داد: در زمان کنونی سه هزار میلیارد ریال پروژه برای فاینانس داخلی تعریف شده است.
جانباز درخصوص استفاده بخش آب و فاضلاب از اوراق مشارکت در سال های 90 و 91، گفت: آبفای کشور به عنوان ناشر برتر در نشر اوراق مشارکت در سال 90 به میزان 100 درصد و در سال گذشته، 50 درصد میزان جذب اوراق مشارکت را انجام داده است.
جانباز درخصوص موضوع قراردادهای غیرمتعارف گفت: در قرارداد BOO و BOT قرارداد تضمین خرید انجام می شود و در بیع متقابل، به طور کلی شرکت از گردونه کنار کشیده و فقط حمایت سرمایه گذار را پیگیری می کند و سرمایه گذار اجرای پروژه، اجرای تصفیه خانه و تخصیص پساب را انجام داده و از پساب به سرمایه گذار داده می شود.
وی ادامه داد: در موضوع قراردادهای غیرمتعارف تاکنون 9 پروژه با ارزش 12 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه گذاری تعریف شده و اکنون چادرملو، مهریز، بافق، فردوس و کاشمر و پنج شهر اصفهان در قراردادهای بیع متقابل حضور دارند.
وی افزود: با این هدف، نقطه اتکا از درآمدهای عمومی به پروژه هایی که از طریق سرمایه گذاری انجام می شود، معطوف شده است.
جانباز با بیان اینکه تاکنون 55 پروژه BOO و BOT با حجم سرمایه گذاری 11 هزار میلیارد ریال برای آب شیرین کن و تصفه خانه در حال احداث است، اظهار داشت: براساس ماده 126 قانون بودجه سال 92، باید تمامی تصفیه خانه های آب و فاضلاب در قالب قراردادهای BOT احداث و به بهره برداری برسند.
به گفته وی، استفاده حداکثری از تسهیلات صندوق توسعه ملی توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی از اهداف شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است.
وی محدودیت اعتباری مندرج در ردیف خرید تضمینی و وجود ریسک های سرمایه گذاری را ازجمله چالش های این بخش دانست و گفت: مجموعه دستگاه های اجرایی موظف به حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی هستند

| آب شیرین کن | تصفیه خانه | آب وفاضلاب |
| آب شیرین کن | تصفیه خانه | آب وفاضلاب |


رسوب زدای الکترونیکی

رسوبزدای الکترونیکی - آب شیرین کن صنعتی


تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد...
 آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

از جمله کاربردهای آب شیرین کن صنعتی تهیه آب صنعتی دربویلرها،کولینگ تاوروکلیه سیستم های حرارتی وبرودتی...
سوپر جاذب صنعتی

سوپر جاذب کشاورزی

عمل جذب و انتقال آب به ریشه بار ها به وسیله سوپر جاذب انجام می شود...