تلفن : 88420878| ایمیل : info@rosoobgir.com

راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي ساختمان ( موتورخانه مرکزی )

توضیحات: بهينه‌سازي تاسيسات حرارت مركزي (موتورخانه)
سامانه كنترل هوشمند موتورخانه
در بسياري از موتورخانه ها، ميزان درجه حرارت آب گرم مصرفي ساختمان در موتورخانه ها بصورت دستي و با تنظيم درجه حرارت ترموستات ديگ و يا پمپهاي سيرکولاسيون انجام ميشود و معمولاً براي تمام مدت بر روي يک عدد ثابت قرار دارد. تغييرات دماي هوا درطول روز موجب افزايش يا کاهش دماي داخل ساختمان مي شود و در نتيجه در ساعاتي که به دمای خيلي بالا نياز نيست سوخت بصورت غير ضروری در موتورخانه مصرف و انرژي بيش از نياز توليد مي شود که در نهايت هدر مي رود. همچنين در بسياري از ساختمانهاي غيرمسکوني با کاربري اداري- عمومي- آموزشي- تجاري که از فضاي ساختمان تنها در بخشي از ساعات روز استفاده مي گردد و نيازي به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاري وجود ندارد، روش فعلي تنظيم دستي ترموستات ديگها و پمپها، قابليت اعمال خاموشي و يا کنترل تجهيزات در وضعيت آماده باش را ندارند. استفاده از سيستم هاي کنترل هوشمند موتورخانه به جای تنظيم دستي، گزينه مناسبي است که می تواند از هدر رفتن انرژي در نتيجه توليد غير ضروری در موتورخانه جلوگيري نمايد.

مزاياي استفاده از سامانه هاي كنترل هوشمند موتورخانه عبارتند از:
* کنترل بهتر عملکرد تجهيزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
* بهينه سازي و جلوگيري از مصرف بيهوده سوخت و انرژي الکتريکي
* تنظيم دمای آب گرم متناسب با دمای مطلوب ساکنين ساختمان
* کاهش استهلاک تجهيزات و هزينه هاي مربوطه
* کاهش هزينه هاي سرويس و نگهداري تاسيسات حرارتي
* کاهش توليد و انتشار آلاينده هاي زيست محيطي


عايقكاري حرارتي
عايقكاري قسمتهايي از موتورخانه مخصوصا لوله های خروجي از ديگ که احتمال اتلاف انرژي در آنها بالا است نقش بسزايي در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت. به همين دليل لازم است قبل از هر کاری به عايقکاری تاسيسات مختلف موتورخانه پرداخته شود. از مهمترين نكاتي كه در زمان عايقكاري، بايد بدان توجه شود، عبارتند از :
* جدار خارجي ديگ با عايق مناسب عايقكاري شود.
* ضروری است لوله هاي رفت و برگشت به ديگ عايقكاري شوند.
* منبع انبساط باز بايد بطور مناسبي عايقكاري شده و حفاظ مناسبي در مقابل عوامل جوي برای آن تعبيه شود.
* منبع دوجداره يا كويل دار و كليه لوله هاي رفت و برگشت آب گرم مصرفي و چرخشي بايد عايقكاري شود.
* كلكتورها نيز بايد عايقكاري شوند.
رسوب زدايي واستفاده از رسوبزدای الکترونیکی
برای استفاده بهينه از ديگ و بهينه سازي مصرف انرژي در تاسيسات حرارت مركزي (موتورخانه) لازم است ديگ بطور دوره اي رسوب زدايي و شستشو شود. بخصوص در مناطقي كه آب آنها سخت است و باعث تشكيل رسوب مي گردد. اين کار سبب خواهد شد حرارت مشعل بهتر به آب منتقل شود و در نتيجه برای رساندن دمای آب به دمای مورد نظر از انرژي کمتری استفاده شود. استفاده از سختي گير براي مناطقي كه آب مصرفي از سختي بالايي برخوردار است، ضروري مي باشد.
تنظيم مشعل
تنظيم مشعل يا بعبارت ديگر، تنظيم نسبت سوخت به هواي ورودي به مشعل نقش كليدي در كيفيت احتراق، دماي شعله، بهره وري سوخت و لذا بازده حرارتي سيستم دارد. بديهي است در صورت کامل بودن احتراق در مشعل، گازهاي گلخانه اي کمتری توليد و به محيط زيست فرستاده خواهد شد. رعايت اصول زير در خصوص مشعل علاوه بر كاهش مصرف سوخت، باعث بالا رفتن بازده سيستم گرمايشي نيز خواهد شد :
* متناسب با ديگ موتورخانه مشعل مناسب انتخاب شود و از انتخاب مشعل خيلي بزرگ با ظرفيت حرارتي بالا پرهيز شود.
* استفاده از مشعلهاي استاندارد كه يكي از گامهاي اساسي براي كاهش هزينه هاي مربوط به سوخت، كاهش آلودگي و كاهش هزينه سرويس و تعميرات مي باشد.
* سرويس و تنظيم دقيق و دوره اي مشعل با دقت انجام شود.
* در صورت امکان تجهيزاتي با نظر متخصصان برای پيش گرمايش هواي احتراق در سيستم در نظر گرفته شود.
* پيش گرمايش سوخت مصرفي نيز نقش عمده اي در بالا رفتن بازده مشعل دارد.
انتخاب پمپ
وظيفه پمپ سيرکولاتور در سيستم حرارت مرکزي، جبران و تامين افت فشار ناشي از حرکت آب در لوله ها، اتصالات رادياتورها و ديگ و ... مي باشد. انتخاب مناسب پمپ گردش آب در سيستم حرارت مرکزي مي تواند در کاهش مصرف انرژي تاثير داشته باشد. انتخاب ظرفيت پمپ بر اساس بار حرارتي ساختمان و دماي آب در گردش صورت مي گيرد. با رعايت نکاتي ساده مي توان علاوه بر افزايش راندمان حرارتي سيستم و تامين آسايش ساکنين واحد مسکوني، در مصرف سوخت نيز صرفه جويي کرد. اقداماتي نظير انتخاب پمپ مناسب متناسب با بار موجود و نظارت بر عملکرد آن مي توانند تداوم كار پمپ را تضمين نمـــوده و ميزان مصرف انرژي را در آنهــا كاهش دهد. عملکرد موفق يک پمپ تا حدود زيادي بستگي به انتخاب و نصب صحيح آن دارد. رعايت نکات زير در انتخاب پمپ ها باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد: *از انتخاب پمپ بر اساس تجربه و يا حجم ظاهري سيستم حرارت مرکزي خودداري نماييد. محاسبات مربوطه را به متخصص اين امر بسپاريد. زيرا انتخاب پمپ کمتر از حد مورد نياز براي انتقال حرارت، باعث افزايش کارکرد پمپ و در نتيجه استهلاک و مصرف بيش از حد انرژي الکتريکي خواهد شد. ضمن اينکه به دليل عدم انتقال حرارت کافي، آسايش ساکنين واحد نيز تامين نخواهد شد. انتخاب پمپ نامناسب با ظرفيتي بالاتر از حد استاندارد مورد نياز، علاوه بر بهاي انرژي، هزينه هاي نگهداري را نيز افزايش مي دهد . هميشه پمپ بزرگتر، بهتر نيست. ضمن اينکه پمپ بزرگتر باعث افزايش سرعت سيال در رادياتورها و در نتيجه توليد صداي عبور آب و افزايش خوردگي لوله ها خواهد شد.
*حتما توجه داشته باشيد تا پمپي که نصب مي نماييد، داراي علامت استاندارد باشد.
*از پمپهاي با بازدهي بالا استفاده نماييد.
*در صورت مشاهده چکه نمودن آب از اتصالات پمپ، آنرا تعمير نماييد تا ضمن افزايش کارايي پمپ از هدر رفتن آب گرم و در نتيجه انرژي، جلوگيري شود.
*با شنيدن هر گونه صداي اضافي از پمپ به تعميرکار مراجعه نماييد. زيرا باعث کاهش راندمان پمپ و در نتيجه افزايش مصرف انرژي خواهد شد.
دودكش
محصولات احتراق پس از تبادل حرارت با سطوح انتقال حرارت ديگ بايد از درون آن توسط دودكش به خارج از ساختمان هدايت گردند. دودكش هاي قائم ساختماني بايد از مواد غير قابل اشتعال متناسب با دماي دودكش ساخته شود. بايد توجه داشت كه دودكش راهي براي خروج بخشي از انرژي توليد شده توسط مشعل نباشد. در واقع يكي از مهمترين عوامل كاهش راندمان ديگ، اتلاف انرژي از طريق دودكش است. رعايت نكات زير علاوه بر بهينه سازي مصرف سوخت باعث افزايش ايمني و بازده كاركرد ديگ و مشعل و در نتيجه كاهش گازهاي گلخانه اي خواهد شد :
* دريچه ای برای بازديد در پايين دودكش قائم ساختماني ، به منظور تميز كردن ادواري آن نصب گردد.
* دهانه خروجي دودكش حداقل يك متر از نقطه اي از بام كه دودكش از آن خارج مي شود، بالاتر باشد. اين دهانه خروجي بايد از بلندترين قسمت ساختمان در شعاع 3 متري از دودكش، دست كم 60 سانتيمتر بالاتر باشد.
* در محاسبه و انتخاب سطح مقطع مناسب دودكش به منظور كاركرد صحيح و كارايي قابل قبول ديگ و مشعل نهايت دقت به کار برده شود.
* سطح داخلي دودكش صاف و صيقلي ساخته شده باشد.
* حدالامقدور ازکمترين تعداد زانويي در مسير دودکش استفاده شود.
* در بالاي دودكش و به منظور جلوگيري از ورود اجسام خارجي به داخل دودكش كلاهك مناسبي نصب شود.
نصب دمپر بارومتريك
بايد توجه شود، مكش بيش از حد در داخل دودكش سبب تغيير در وضع شعله، ورود هواي سرد از محيط به داخل ديگ، خروج سريع هواي گرم از ديگ و در نتيجه كاهش بازده حرارتي ديگ مي گردد. از سوي ديگر باعث مي شود كه فرصت كافي براي احتراق كامل و ماندگاري گازهاي احتراق در داخل ديگ و همچنين انتقال حرارت بالا در داخل ديگ وجود نداشته باشد. نصب دمپر بارومتريك(دمپر يك طرفه براي مشعلهاي گازوئيل سوز و دمپر دوطرفه براي مشعلهاي گازسوز) بر روي دودكش، يكي از بهترين راههاي كنترل مكش دودكشهاي معمولي است.
شير ترموستاتيك رادياتور
يكي از راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در سيستم ها ي حرارت مركزي، استفاده از شيرهاي ترموستاتيك رادياتور بمنظور كنترل خودكار درجه حرارت محلي كه در آن رادياتور نصب شده است، به جاي استفاده از شير دستي رادياتور، مي باشد. شير ترموستاتيك رادياتور داراي يك قطعه فلزي (فانوسه) است كه با يك نوع گاز پر شده است. در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل، اين گاز منبسط شده، مجراي عبور آب را تنگ مي كند؛ در نتيجه مقدار دبي آب گرم ورودي به رادياتور كاهش مي يابد. بدين ترتيب مي توان دماي اتاق را بر روي محدوده مناسب تنظيم كرد و در نتيجه از بالا رفتن بي رويه دما و اتلاف انرژي جلوگيري نمود. ضمن اينكه با اين وسيله آسايش ساكنين نيز كه مبناي محاسبات تهويه مطبوع است براحتي و تنها با يك شير ترموستاتيك ارزان قيمت برآورده خواهد شد.


مبدلهاي حرارتي صفحه‌اي
اين مبدل ها از صفحات نازک که کانال هاي جريان را تشکيل مي دهد ساخته شده اند. جريان هاي سيال توسط صفحات مسطح که يا به صورت صاف يا موج دارند از هم جدا مي شوند. هنگامي كه دسته صفحات در كنار يكديگر قرار مي گيرند، سوراخهاي واقع در گوشه هاي صفحات، تشكيل تونل داده و مجاري پيوسته اي را از ورودي به مجموعه صفحات هدايت مي كند و در آنجا، در داخل كانالهاي باريكي بين صفحات توزيع مي شود. گذرهاي جريان كه در بين صفحات و مجاري واقع در گوشه هاي آنها تشكيل مي شوند، به نحوي آرايش مي يابند كه جريانهاي سرد و گرم براي انتقال گرما، به شكل يكي در ميان، در كنار يكديگر قرار مي گيرند. در طي عبور از مبدل حرارتي، سيال گرمتر بخشي از انرژي خود را به سيال سردتر در سمت ديگر خواهد داد. سطح تماس بالاي سيال گرم و سرد باعث شده تا اين مبدل از نظر سطح مفيد انتقال حرارت نسبت به ديگر مبدلها برتري داشته باشد.

به دليل كارايي بسيار بالا و در عين حال كاربري و حجم كوچك آن، محدوده هاي كاربرد اين نوع مبدل حرارتي بصورت قابل ملاحظه اي توسعه داده شده است و امروزه كاربرد بسيار زيادي در صنايع دارد، ضمن اينكه امروزه در سيستم حرارت مركزي ساختمانها به جاي منبع دوجداره يا مخزن كويل دار جهت گرمايش آب مصرفي بكار مي رود. تنها عيبي كه نسبت به مخازن دوجداره يا كويل دار دارد اين است كه به دليل حجم پايين اين مبدل، امكان ذخيره آب گرم در آن وجود ندارد، هر چند كه به سادگي با نصب يك مخزن عايقكاري شده با ظرفيت مناسب و مورد نياز هر ساختمان، اين مشكل مرتفع مي گردد. به طور كلي، مزاياي مبدلهای حرارتي صفحه ای به قرار زير است: *راندمان مبدلهاي حرارتي صفحه ای از انواع ديگر مبدلهاي حرارتي بالاتر است.
*به دليل راندمان حرارتي بالاي مبدلهاي صفحه اي، دماي آبي كه جهت گرمايش آب سرد لازم است در حدود 60 درجه سانتيگراد است. در حاليكه در مخازن كويل دار يا دوجداره حداقل دماي مورد نياز 70 درجه سانتيگراد است. اين موضوع باعث كاهش مصرف سوخت جهت گرمايش آب گرم مصرفي خواهد گرديد.
*نسبت سطح انتقال گرما به حجم، در مبدلهاي صفحه اي بالا است. به عبارت ديگر حجم مبدل هاي حرارتي صفحه اي به مراتب كمتر از مخازن دو جداره يا كويل دار با همان ظرفيت حرارتي است كه اين موضوع باعث صرفه جويي در فضاي مورد نياز براي موتورخانه خواهد شد.
*اين مبدلها از نظر قيمت از مخازن دوجداره و كويل دار ارزان تر هستند.
*مبدلهاي صفحه اي از صفحات استنلس استيل ساخته مي شوند كه هم در برابر زنگ زدگي و هم خوردگي مقاومت بسيار بالايي دارد.
*طراحي منحصر بفرد اين مبدلها باعث شده تا سيال جاري در بين صفحات از تلاطم و آشفتگي بالايي برخوردار گردد. اين موضوع علاوه بر افزايش انتقال حرارت باعث جلوگيري از تشكيل رسوب بر روي صفحات مي گردد.
*بواسطه تنوع در اندازه صفحات و آرايش گذرها، انعطاف پذيري زيادي در طراحي آن وجود دارد.
*تنها لبه هاي صفحات در تماس با محيط خارج هستند. بنابراين تلفات گرمايي ناچيز است و عايقكاري بسيار كمتري نسبت به مخازن دوجداره و كويل دار نياز خواهد داشت

| بهینه سازی مصرف انرژی | مبدلهای حراراتی صفحه ای | عایقکاری |
| بهینه سازی مصرف انرژی | مبدلهای حراراتی صفحه ای | عایقکاری |

رسوب زدای الکترونیکی

رسوبزدای الکترونیکی - آب شیرین کن صنعتی


تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب صنعتی

یک دستگاه تصفیه آب برای کارخانجات با توجه به نیاز آنها طراحی و تولید میگردد...
 آب شیرین کن صنعتی

آب شیرین کن صنعتی

از جمله کاربردهای آب شیرین کن صنعتی تهیه آب صنعتی دربویلرها،کولینگ تاوروکلیه سیستم های حرارتی وبرودتی...
سوپر جاذب صنعتی

سوپر جاذب کشاورزی

عمل جذب و انتقال آب به ریشه بار ها به وسیله سوپر جاذب انجام می شود...